Proč chodí geniální nápady vždy v tu nejméně vhodnou chvíli?

Už se vám to určitě někdy stalo. Čekali jste ve frontě, jeli vlakem nebo se chystali usnout a najednou se vám v mysli objevil dokonalý nápad, věta nebo řešení vaší situace. Řekli jste si, že TO potom uděláte nebo si TO potom zapíšete. Ale váš geniální nápad byl během pár okamžiků nenávratně pryč.

Já to moc dobře znám z vlastní zkušenosti. Řekla bych, že na zapomenutí skvělých nápadů jsem doslova odborník 😀

Příklad ze života 1.

Monotónní hluk jedoucího vlaku, teplo, vydýchaný vzduch a ubíhající krajina za oknem krásně nahrávaly tomu, abych začala usínat a dostala se do stavu, kterému já říkám OFF. Prostě vypnuto. Najednou jsem viděla ve své mysli obrazy, barevné a živé jako fotky nebo krátké filmy. Objevovaly se neobyčejné nápady a řešení mých problémů nebo jsem dokonce slyšela velmi reálné hlasy.

V té chvíli jsem dostala skvělý nápad. Ale hned jak jsem na něj pomyslela, jsem ho zapomněla. Klasika.

Příklad ze života 2.

Pár let jsem studovala a pracovala ve velkém městě. A protože jsem holka z venkova, kde je relativně klid a ticho, městský hluk mi nedělal úplně dobře. Abych si cestu do školy zpříjemnila, poslouchala jsem oblíbenou hudbu ze sluchátek. Naprosto jsem se tak odstřihla od okolního světa a protože jsem cestu dobře znala, mohla jsem si dovolit polevit v ostražitosti. Tak to chodilo každý den. Až jednoho dne to došlo tak daleko, že jsem dorazila do školy a vůbec si nepamatovala, jak jsem se tam dostala. Místo vzpomínek na cestování MHD jsem měla jen neurčitý pocit.

Příklad ze života 3.

Ale co úplně miluji. Každý den těsně před usnutím si vymýšlím nové nápady na mou tvůrčí práci. Vždy nadhodím nějaké téma a nechám své myšlenky volně plynout. Vím, že si ráno nebudu nic pamatovat, ale miluji ty stavy, kdy má mysl funguje úplně sama a já se nestíhám divit, co všechno vyplodí.

A co mají všechny tyto situace společného?

Mozek se dostal do hladiny alfa.

Co je hladina ALFA?

Hladina alfa je stav, kdy se mozek dostane do frekvence 7-14 Hz. V této hladině je mozek v klidu a v pohodě. Tělo i mysl jsou uvolněné, probíhá regenerace a relaxace.

Pokud se dostanete ještě dále, dostanete se do hladiny theta 4-8 Hz. To už je frekvence hluboké meditace, hlubokého spojení se svým nitrem a podvědomím nebo spánku.

Do alfy se můžete dostat vědomě nebo samovolně.

Vědomě: například při meditaci nebo jiném relaxačním cvičení

Nevědomě: před spaním, po probuzení nebo ve chvíli odpočinku

Během dne pracuje mozek v různých frekvencích. Běžné denní činnosti, bezvědomí, stres a tréma, klid a pohoda. Pokaždé je v jiné frekvenční hladině. (alfa, beta, delta, gama. theta)

Být v alfě s sebou přináší mnoho výhod.

 • jste v klidu a v pohodě, vyrovnaní, relaxujete
 • organismus odpočívá a regeneruje
 • myšlenky mohou volně proudit
 • paměť je posílená ( kdysi jsem měla jako pomůcku při učení taková malá modrá kolečka, která jsem si dala na čelo a ony mi navodily hladinu alfa, abych si lepší pamatovala. Každopádně už si nepamatuji jestli to fungovalo) 🙂
 • jste ve spojení se svým podvědomím, což je to místo, odkud (ve velké většině) přicházejí ty dokonalé nápady

Hladina alfa má opravdu mnoho výhod, ale jak se do ní dostat, když chci

Existuje několik možností, ale záměr je vždy důležitý.

 • meditace- můžete využít různé druhy meditací a spojit se tak sami se sebou, se svým podvědomím a zjistit odpovědi na své otázky
 • hlubokým a pravidelným dechem v uvolněné poloze se zaměřením na dech
 • relaxace
 • dívejte se do svíčky a nechte myšlenky volně plynout
 • dívejte se jen tak „ do blba“ a nechte myšlenky volně plynout ( ne na blba, to by vám asi nebylo nic platné)
 • najděte si na youtubu relaxační hudbu s frekvencí alfa a nechte se unášet na jejím tónu

Jak využít alfu při tvoření

Jak už víte, když se nacházíte v alfě, jste v kontaktu se svým podvědomím a to ukrývá mnoho pokladů. Samozřejmě i špíny, ale to si musíte vyřešit v rámci terapie nebo meditace.

Pokud vám alfa vyjeví nějaký dokonalý nápad a vy na to nejste připraveni, například v posteli nebo v tramvaji, je dost pravděpodobné, že za pár minut už nebudete vědět nic. Doporučuji s sebou nosit malý notýsek a tužku a okamžitě si poznamenat alespoň záchytné body nebo využít diktafon v mobilu a nápad si do něj namluvit.

A hlavně nebýt líný se zvednout a zaznamenat to. Díky mé lenosti mi uteklo už tolik geniálních tvůrčích nápadů. Říkala jsem si, to je tak dokonalý, že to nemůžu zapomenout. Ale chyba lávky.

Posléze se k záznamu vrátíte. Díky tomu se vám možná vrátí celá vzpomínka nebo alespoň pocit. I to kolikrát stačí a podle toho pak můžete tvořit.

Nebo se do alfy dostaňte schválně a svou inspiraci využijte okamžitě. Pokud se dokážete udržet v alfě delší dobu, aniž byste použili logickou levou hemisféru, můžete celé dílo vytvořit tak. O to větší význam pak bude mít, protože ve spojení se svým vnitřním JÁ určitě vytvoříte něco, co byste s logikou jen těžko zvládli.

Teď víte, jak alfa vypadá, jaké má výhody i nevýhody a jak se do ní dostat. Ale pracovat s ní musíte už sami. Jako u všeho jde i tady o praxi. Vzpomeňte si jak se cítíte těsně před usnutím a takového stavu se snažte vědomě dosáhnout. Uvidíte, že časem se do toho dostanete a už to nebude problém.

Zklidněte se, na chvíli se zastavte a užijte si ten krásný povznášející stav, kdy se dostanete do jiného světa. Světa plného uvolnění, geniálních nápadů a otevřených možností. Do svého nitra.

Možnosti jsou nevyčerpatelné, to jen logická část mozku staví v naší mysli ty velké zdi a říká nám, že je něco nemožné.

Možné je cokoliv co si dovolíte. Cokoliv.

Veronika Víchová
Jako výtvarnice, netradiční módní návrhářka a milovnice alternativního životního stylu, inspiruji a motivuji lidi ke změně života. Protože někdy stačí jen málo a dějí se velké věci. Můj příběh si přečtete ZDE >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.